İKİNCİ ÜNİVERSİTE NEDİR?

İkinci Üniversite Harcı Ne Kadar? 2020-2021 döneminde ikinci üniversite online(uzaktan) mı olacak? İkinci Üniversite ile Açık Öğretim Arasındaki Fark Nedir? İkinci Üniversite okumak askerliği(tecili) uzatır mı? İkinci Üniversiteye nasıl kayıt olunur? İkinci Üniversitede hangi bölümler okunur? İkinci Üniversite sınavları ne zaman ve nerede yapılır? İkinci Üniversite derslerine katılmak zorunlu mu? 2020-2021 döneminde ikinci üniversite online(uzaktan) mı olacak?

İKİNCİ ÜNİVERSİTE NEDİR?

İkinci üniversite, bir üniversiteden mezun olmuş ya da halen okumakta olan bir kişinin belirlenen üniversitelerin açıköğretim programlarına kayıt yaptırabileceği sistemin adıdır.

Hobisine uygun bir bölümü okumak isteyen, okumayı seven, gelişime açık olan, çeşitli alanlarda bilgi edinmek isteyen ve çeşitli hayaller ve planları olan kişiler, belirlenen koşulları sağladığı takdirde ikinci üniversite sisteminden yararlanabilmektedir.

Ön lisans öğrencileri/mezunları ön lisans programlarına; Lisans öğrencileri hem ön lisans hem de lisans programlarına (okunulan/mezun olunan programdan farklı olmak kaydıyla) kayıt yaptırabilmektedir.

İkinci üniversite sisteminde bazı programlarda, program tamamlandığında Dikey Geçiş Sistemi(DGS) imkanları da bulunmaktadır.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE İLE AÇIKÖĞRETİM PROGRAMLARI ARASINDAKİ FARK NEDİR?

İkinci Üniversiteye giriş sınavsızdır. Yazımızın ”KİMLER İKİNCİ ÜNİVERSİTE OKUYABİLİR?”(bir alt başlıkta) başlığındaki koşulları sağlayan kişiler ikinci üniversiteye sınavsız olarak kaydolabilir. Açık Öğretim Programlarında ise kişiler aynı örgün eğitimde olduğu gibi üniversite giriş sınavındaki puanıyla tercih yaparak yerleşmektedir. Aradaki tek fark bu diyebiliriz. İkinci Üniversite sistemi, bulunduğu üniversitelerin Açık Öğretim Fakülteleri tarafından yürütülür.

İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE NASIL KAYIT OLUNUR?

İkinci Üniversiteye giriş sınavsızdır. Kayıt için öğrenci belgesi veya mezunsanız diplomanız yeterlidir.

KİMLER İKİNCİ ÜNİVERSİTE OKUYABİLİR?

İkinci Üniversiteyi okumak için gerekli şartlar hemen hemen her üniversitede aynıdır. İkinci üniversite okumak için aranan koşullar ve bunlarla doğru orantılı olarak ikinci üniversiteye kimlerin başvuramayacağı bilgisi genel olarak şunlardır;

KİMLER BAŞVURABİLİR?KİMLER BAŞVURAMAZ?
ÖSYM’nin Yüksekögretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan üniversitelerde hâlen ögrenci olan ya da bu programlardan mezun olanlar,Herhangi bir üniversitenin ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında kaydı bulunmayanlar veya bu programlardan herhangi bir şekilde ilişiği kesilenler (kayıt sildirenler vb.),
Önlisans öğrencileri/mezunları önlisans programlarına,ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer almayan herhangi bir ön lisans/lisans programının öğrencisi ya da mezunu olanlar,
Lisans öğrencileri/mezunları önlisans ve lisans programlarına,YÖK denkliği olmayan yurt dışındaki bir üniversitenin herhangi bir ön lisans/lisans düzeyindeki programlarında öğrenci ya da mezun olanlar,
Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının lisans/ön lisans düzeyindeki programlarına herhangi bir şekilde kayıtlı/mezunu yabancı uyruklu öğrenciler,Bir üniversitenin Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesinin lisans / önlisans programlarından herhangi birinde aktif olarak öğrenci olanlar aynı üniversitenin ikinci üniversite programına başvuramaz.
Yurt dışında lisans seviyesinde yükseköğretim kurumlarını bitirerek Yükseköğretim Kurulu Baskanlıgı’ndan (YÖK) denklik belgesi alanlar fakülte programlarına başvuru yapabilmektedir.Herhangi bir üniversitenin lisans düzeyindeki programlarında kayıtlı/mezun olanlar, kayıtlı/mezun oldukları aynı programa (Örneğin, İktisat programı öğrencileri/mezunları, İktisat programına kayıt yaptıramazlar). Ön lisans ögrencileri/mezunları lisans programlarına kayıt olamazlar.

Not: Herhangi bir yükseköğretim kurumunda pasif  öğrenci (kayıtlı ancak ders kaydı yaptırmamış) durumunda bulunanlar da ikinci üniversite fırsatından yararlanabilir.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE ASKERLİĞİ TECİL ETTİRİR Mİ?

Sınavsız İkinci Üniversite, örgün eğitimden mezun olduktan sonra askerliğin tecil edilmesini sağlamaz. Örgün eğitime devam ederken ikinci üniversiteye kaydolup daha sonra örgün eğitimden kaydını sildiren bir öğrenci, tecil işlemlerini ikinci üniversitesinin fakültesinin yürütmesini istiyorsa, bu durumu bildiren belgeyi ikinci üniversiteyi okuduğu fakülteye dilekçe ile beraber yollamalıdır.

Askerlik tecili gerçekleştirmek isteyen kişi, yoklama kaçağı ya da bakaya kalmadan önce Açık Öğretim bölümlerine kayıt yaptırarak tecili gerçekleştirebilir.

İKİNCİ ÜNİVERSİTEDE SINAVLAR NASIL YAPILMAKTADIR? 2020-2021 DÖNEMİNDE ONLİNE SINAV MI YAPILACAK?

Sınavlar genel olarak tüm üniversitelerde her dönem için bir ara sınav ve bir yarıyıl sonu sınavı ile bir bütünleme sınavı olarak gerçekleşmektedir. Sınavlar normalde ülke genelinde 81 ilde merkezi sınav yöntemi ile gözetim eşliğinde yani yüz yüze gerçekleştirilmekteydi. Ancak pandemi sürecinde, geçen dönem online olarak gerçekleştirilen sınavlar nedeniyle bu dönemde de beklentiler online olması yönündedir.

Ayrıca üniversiteler, kayıtlı olunan programın bütün derslerine kayıt yaptırmış ancak üç veya daha az dersten FF alması nedeniyle mezun olamayan öğrencilere, bir defaya mahsus olmak üzere mezuniyet üç ders sınavı ile mezun olma imkanı tanımaktadır.

İKİNCİ ÜNİVERSİTE SİSTEMİNDE HANGİ BÖLÜMLERİ OKUYABİLİRİM?

İkinci Üniversite bünyesinde spor yönetiminden çocuk gelişimine, adaletten maliyeye, aşçılıktan dış ticarete kadar hemen hemen her hobi veya mesleğe hitap edebilecek düzeyde programlar bulunmaktadır. Programlar lisans(4 yıllık), önlisans(2 yıllık) ve lisans tamamlama gibi gruplara ayrılmaktadır. Programların çeşiti ve sayısı üniversiteye göre değişmektedir.

Anadolu Üniversitesi programları için TIKLAYINIZ.

İstanbul Üniversitesi programları için TIKLAYINIZ.

Atatürk Üniversitesi programları için TIKLAYINIZ.

İKİNCİ ÜNİVERSİTEDE HARÇ FİYATLARI NE KADARDIR?

Harç fiyatları, programlara göre değişmekle birlikte 330-660 TL arasıdır. Üniversite ve program bazlı harç fiyatlarına hemen alt satırlarda paylaştığımız bağlantılardan erişebilirsiniz.

Anadolu Üniverstesi Açıköğretim Sistemine 2020-2021 eğitim öğretim döneminde ilk defa kayıt yaptıracak öğrencilerin programlara göre ödeyeceği harç fiyatları için TIKLAYINIZ.

İstanbul Üniversitesi programlarının harç fiyatlarının listesi için TIKLAYINIZ. (Fiyat listesi, kılavuzun en son kısmındadır.)

Atatürk Üniversitesi programlarının belirlenen materyal ücretlerini öğrenmek için TIKLAYINIZ.

Günlük hayata dair işinize yarayacak bilgilere ve gelişmelere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s