PANDEMİ DÖNEMİNDE UÇUŞLARDA NE TÜR TEDBİRLER ALINIYOR?

   2020 yılı hepimiz için zorlu geçiyor. Pandemi döneminde bir kısmımız evde kalsa da toplumun diğer kısmı dışarıya çıkmak zorunda kaldı. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren uçuşlar açıldı ancak korona virüsü tedbirleri kapsamında hava yolları ne gibi önlemler alıyor?

 Öncelikle uçuş yapmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden HES kodu (Hayat Eve Sığar) almaları gerekmektedir.

   HES kodunu aldıktan sonra hava yolu şirketi sizden bu kodu bilet alımı esnasında talep edecek. Maske kullanımı havalimanı içinde olduğu gibi, uçağa girişte ve uçuş boyunca da zorunludur. Kumaş veya cerrahi maske kullanabilirsiniz.

Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerektiğinden bu maskeleri kullanan yolcuların yeterli sayıda maskeyi hazır bulundurması gerekecektir. Seyahatlerin başlangıcından bitimine kadar (bilet satış, check-in, boarding, uçuş sırasında, iniş ve bagaj alımını yaparak terminali terk edene kadar) yolcuların kumaş veya cerrahi maske takması gerekmektedir. Bebeklerde (0-2 yaş) boğulma riski nedeniyle maske kullanılmamalıdır. Çocuklarda (2-12 yaş) uygun boyutlarda maske veya bandana kullanılmalıdır (https://www.turkishairlines.com/tr-tr/duyurular/coronavirus-salgini/pandemi-surecinde-bilmeniz-gerekenler/).

Seyahat İzin Belgesi HES kodu yerine kullanılmamaktadır!

  Seyahat izin belgeleri yalnızca 65 yaş üstü yolcularımız için iç hat uçuşlarda gereklidir. Dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda da Seyahat izin belgesi gerekliliği kaldırılmıştır.

    29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda Seyahat İzin Belgesine sahipseniz ya da Genelge kapsamında belirtilen şartlara uygunsanız şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuşlara katılabilirsiniz. Seyahat İzin Belgenizin yanı sıra HES kodu da almanız gerektiğini unutmayın.

  Online check-in yapmanızı tavsiye ederiz ve ayrıca kabin bagajınızı da artık check-in bagaj hakkınız ile beraber vermeniz gerekmekte.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s