2. EL ARAÇ ALIŞ-SATIŞINDA YENİ DÖNEM! GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR? HANGİ İŞLEMLER YAPILMALIDIR?

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?

Güvenli Ödeme Sistemi, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği işbirliğiyle hazırlanmış ve 3 Şubat’tan itibaren tüm noterlerde uygulamaya konulmuştu. Bu sistem ile başta araç satışı olmak üzere, iş yeri devir sözleşmeleri, marka devir sözleşmeleri, gayrimenkul satış vaadi gibi paranın karşı tarafa transferinin gerektiği tüm sözleşme ve noterlik işlemlerinde elden para alışverişinde yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek ve işlem onaylanana kadar paranın aracı kuruluş tarafından bloke edilmesi, işlem tamamlanmadan paranın karşı tarafa geçmesinin engellenmesi amaçlanmaktadır.

Güvenli ödeme sistemi 15 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle, ikinci el araç satışlarında zorunlu hale getirildi.

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA NASIL KULLANILACAKTIR?

  • Alıcı ve satıcı kendi aralarında anlaştıktan sonra, satıcı, aracı olarak seçilen ilgili banka veya finans kuruluşunun uygulamasına bilgilerini tanımlayacak ve başvuru oluşturacaktır.
  • Satıcının başvurusunun tamamlanmasının ardından alıcı ve satıcıya özel kod gönderilecek ve alıcı aynı uygulamaya kendi bilgilerini tanımlayacaktır.
  • Alıcı parayı sistemin oluşturduğu ‘tarafsız’ hesaba gönderecektir. Para bir nevi ilgili banka veya finans kuruluşunda emanet bir hesapta duracaktır.
  • Noter huzurunda satış sözleşmesinin imzalanması ve noterlikte tahsilat işleminin gerçekleşmesi sonucunda noter, satışın tamamlandığı ve işlemin bittiği bilgisini uygulamaya bildirecektir.
  • Sistem üzerinde noterlik işleminin bittiği teyidinin ardından para alıcının hesabından satıcının hesabına geçecektir.

Herhangi bir nedenle satış işleminin gerçekleşmemesi durumunda bu bilginin uygulamaya bildirilmesi ile alıcı ve satıcı başvuruyu iptal edebilecektir. Bu durumda para alıcıya iade edilecektir.

Vakıfbank’ın sitesinden alınan örnek bilgilendirme görseli.

GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİNİN İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINDA NE GİBİ YARARLARI OLACAKTIR?

  • Nakit taşınması sırasında paranın çalınma veya kaybolma olasılıklarının önüne geçilecek.
  • Satış bedeli, noterde işlem gerçekleştirilmeden satıcının hesabına geçmeyecek, bu sayede alım-satım işlemi güven ortamında gerçekleşecek.
  • Tarafların anlaşamaması veya satış işleminin iptal edilmesi durumunda, alıcı tarafından yatırılan para, kayıt esnasında belirttiği banka hesabına iade edilecek, satıcının hesabına geçmemiş olacaktır. Bu sayede alıcının dolandırıcılık gibi hileli davranışlardan zarar görmesi engellenecektir.
  • Alım-satım işleminin her aşamasında taraflar SMS ve elektronik posta ile bilgilendirilecektir.
  • Bloke çek ve benzeri masraflarla karşılaşılmadan satış işlemleri gerçekleştirilebilecektir.

Günlük hayata dair bilgilere ve gelişmelere ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek Bildusun.com tarafından hazırlanmıştır. Kaynak gösterilmeksizin ticari amaçla kopyalanması yasaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s