2020-2021 KYK YURT ÜCRETLERİ AÇIKLANDI MI ? NE ZAMAN AÇIKLANIR ? DAHA ÖNCE NE KADARDI ?

KYK NEDİR ?
Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı olarak kurulmuştur. Yükseköğrenim gören ve maddi açıdan yoksun öğrencilerin sosyal, maddi ve çeşitli açılardan desteklenmesini amaçlamaktadır.

KYK YURTLARINDA ODALAR KAÇ KİŞİLİK ? YEMEKLER ÜCRETLİ Mİ ? KURSLAR VAR MI ?

KYK yurtları ”iki, üç, dört, altı ve sekiz” kişilik odalar olmak üzere değişken oda kontenjanına sahiptir. Yurtlar barınan öğrencilere ücretsiz kurs imkanı sağlamaktadır. Ebru sanatı, hat, ahşap boyama, yabancı dil kursları örnek olarak gösterilebilir. Yurtların sabah giriş ve akşam çıkış saatleri bulunmaktadır ve öğrencilere özel günler, hafta sonları, resmi tatil ve bayram günleri haricinde 75 gün izin alma hakkı tanınmaktadır.

İstanbul Mimar Sinan KYK yurdunun konferans salonu

KYK yurtlarında öğrencilere yemek hizmeti de verilmektedir. Çıkan yemeklerin her birinin ücreti bulunmaktadır.
2019-2020 yılında sabah kahvaltısı için öğrencilere 4,5 TL, akşam yemeği için ise 9,5 TL yemek yardımı yapılmaktadır.
Öğrenciler, aldığı yemeklerin ücret toplamlarının bu yardımı geçmesi halinde fazlasını kasaya ödemektedir. Yemek yardımı, yurt ücretleri gibi her sene değişmektedir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı sitesinden alınmış örnek bir yemekhane fotoğrafı

KYK YURT ÜCRETLERİ VE GÜVENCE BEDELİ(DEPOZİTO) NE KADAR? KIBRIS KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR ?
KYK Yurtlarında ücretler değişkenlik göstermektedir. Yurtların fiziki yapıları, barınma koşulları(örneğin odadaki kişi sayısı), imkanları gibi çeşitli açılardan kıyaslanmaları sonucu fiyatlar belirlenmektedir. 2019-2020 yılı için en düşük yurt ücreti 200 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat barınma koşulları, sosyal imkanları gibi özellikleri daha yüksek standartlarda olan yurtlarda artmakta ve 340 TL ye kadar çıkabilmektedir.

KYK, öğrencilerden yurda kayıt olurken güvence bedeli, bilinen adıyla depozito almaktadır. Bunun amacı, aylık ücretini zamanında ödemeyen veya yurda zarar veren öğrenci olması durumunda alınan bu güvence bedeli ile verilen zararın veya ödenmeyen aylığın karşılanmasıdır. Yurda herhangi bir zarar verilmezse veya ödenmeyen yurt ücreti bulunmaz ise; güvence bedeli, yurttan çıkış yaparken yani kayıt sildirilirken geri verilmektedir. Güvence bedeli(depozito) yurdun özelliğine göre 273 TL ile 465 TL arasında değişmektedir.

2019-2020 yılında KKTC’ de bulunan KYK yurtlarının ücreti 400 TL, Güvence Bedeli(Depozito) ise 547 TL olarak belirlenmiştir.

2020-2021 YILI KYK YURT ÜCRETLERİ NE KADAR ?

Önümüzdeki eğitim dönemi için, KYK müdürlüğünden veya bakanlıktan herhangi bir açıklama henüz gelmemiştir. Daha önceki senelerde, tercih döneminden kısa bir süre sonra yurt başvuru işlemleri başlıyor ve ücret belirlemeleri duyuruluyordu. Öngörülemeyen bir durum olmadığı takdirde yine aynı dönem aralığında duyurunun yapılması beklenmektedir.

Duyuru yapıldığında bu yazı güncellenecektir.

Burs veren kurumları incelemek için TIKLAYINIZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s