SOSYOLOJİ OKUMAK NASIL BİR FİKİR?

 • ÜNİVERSİTE(ŞEHRİYLE BİRLİKTE): ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ
 • BÖLÜM: Sosyoloji
 • BÖLÜMÜNÜZE  YERLEŞTİĞİNİZ PUAN TÜRÜ: TM-3 EŞİT AĞIRLIK
 • BÖLÜME GİRİŞ YILINIZ: 2017
 • BÖLÜMÜNÜZÜN EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?(KAÇ SENELİK OLDUĞUNU LÜTFEN BELİRTİNİZ): 4 senelik eğitimin sonunda mezun oluyoruz. Eğitim sistemi: Sosyoloji bölümü okurken dahi toplumla iç içe olunması gereken bir bölümdür. Ama üniversite derslerimizin neredeyse tamamı teorik derslerden oluşuyor. Sosyolojiyle alakalı her dal ve alt dalların tamamının teorik bilgisi veriliyor. Sınavlar teorik bilgiler ve ezbere dayalı yapılıyor.
 • GENEL OLARAK İLGİ ALANLARINIZ NELERDİR?(BOŞ ZAMANLARINIZDA NE YAPARSINIZ?): Bölümümle alakalı hobim insan davranışları içeren her yeri incelmeyi, gözlemlemeyi severim. Onun dışında sosyal hayatta aktif olmaktan keyif alırım. Gezmek,  görmek,  araştırmak ve okumak hobilerimdendir. Boş zamanlarımda ailem ve arkadaşlarımla vakit geçiririm kendime ayırdığım zamanlarda yürüyüş yaparım, yeni diziler ve filmler keşfetmeyi severim.
 • ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ YAŞAMINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?: Çankırı’daki öğrenci yaşamı diğer üniversitelere bakıldığında daha pasif haldedir. Her şey daha kısıtlıdır. Bunun nedeni şehrin yeni gelişmekte olmasıdır. Öğrenciler çoğunlukla okul kütüphanesi, kampüsü veya merkezde sınırlı sayıda olan kafelerden birinde vakit geçiriyor. Şehir küçük bir avmye sahip öğrencilerin geneli de avmde vakit geçiriyor diyebiliriz. Şehir içinde yapılacak aktiviteler az olduğundan okul gezileri çok oluyor.
 • BU BÖLÜMÜ VE ÜNİVERSİTEYİ TERCİH EDERKEN BEKLENTİNİZ NEYDİ, BÖLÜME GİRDİKTEN SONRA BU BEKLENTİNİZİ KARŞILAYABİLDİNİZ Mİ?: Beklentim: insanlarla ve toplumla iç içe olmak, toplumun sorunlarının farkına varıp öğrenciyken dahi bir araştırma içinde olmaktı. Beklentim karşılanmadı çünkü teorik bilgi veriliyor staj zorunluluğu olmadığını bilerek gittim fakat okul staja teşvik etmiyor okuduğum şehirle alakalı olabilir. Bilgi alıyoruz ama bilgilerimizi kullanacağımız alanlara sokulmuyoruz. Böyle alanlara girmek istediğimizde herhangi bir destek göremiyoruz.
 • ÜNİVERSİTENİZİN ÖĞRENCİLERE SUNDUĞU SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR NELERDİR?(SPOR SALONU, YÜZME HAVUZU VS.): Spor salonu, masa tenisi, basketbol ve voleybol sahaları, kampüs ve şehir merkezinde ki kütüphaneler.
 • ÜNİVERSİTENİZDE BÖLÜMÜNÜZE / İLGİ ALANLARINIZA YÖNELİK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VAR MI?: Sosyoloji bölümüne ait 2 kulüp var biri gelişmekte diğeri de yine teorik bilgilerin paylaşıldığı bir kulüp.
 • BÖLÜMÜNÜZÜN ZOR YANLARI NELERDİR?: Bölümün zor yanı diğer tüm bölümleri de içine alması ve çok geniş içerikli olması teorik bilgilerin yoğunluğu da geniş alanlı olmasıyla doğru ilerliyor.
 • NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ?: Bu bölümü seçtim çünkü insanlarla iç içe olmayı ve insanların sorunlarıyla ilgilenmeyi toplumun sorunlarını tespit etmeyi her zaman çok sevmişimdir.
 • BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇERKEN AİLENİZ Mİ SİZİ YÖNLENDİRDİ YOKSA KENDİ TERCİHİNİZ MİYDİ? AİLENİZ YÖNLENDİRDİ İSE ŞUAN MEMNUN MUSUNUZ; KENDİ TERCİHİNİZ İSE TERCİHİNİZE SAYGI DUYULDU MU / TERCİHİNİZDEN MEMNUN MUSUNUZ?: Bu bölümü seçmek kendi tercihimdi. Tercihime saygı duyuldu. Memnun sayılmam.
 • SİZİNLE AYNI BÖLÜMÜ TERCİH EDECEK KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR: Önerilerim: açıktan da okunulabilecek bir bölüm. Aynı iş imkânlarına sahip olunuyor. Türkiye ‘ de çok değeri bilinen bir bölüm olduğunu söyleyemem.  İş  imkânları fazla denilebilir ama sadece özel sektörde. Ataması zor bir bölüm devlette çok yeri yok. Bundan dolayı açıktan ek bölüm olarak okumalarını tavsiye ederim.
 • BÖLÜMÜNÜZDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ MESLEK DALLARINDA İŞ İMKANINA SAHİP OLACAKSINIZ ?: Formasyon alındığı takdirde MEB’e bağlı olarak veya tercihen özel okullarda Felsefe öğretmenliği yapılabilir. Her bölüm de olduğu gibi üniversitede kalıp akademisyen olarak devam edilebilir. Toplum olan hemen hemen her yerde çalışılabilir. Belediyeler, KY, sosyal yardımlaşma olan hemen hemen her yerde, sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumları özel sektörde insan kaynakları halk ve ilişkiler alanlarında aynı zamanda aile danışmanlığı eğitimi alıp aile danışmanlığı merkezlerinde veya kendilerine klinik şeklinde çalışabilirler.
 • MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE BÖLÜMÜNÜZÜN SİZE TANIDIĞI FIRSATLAR NELERDİR?: Mezun olur olmaz güzel bir aile danışmanlığı eğitimi alıp bu süre içinde ve bir süre boyunca aldığım sertifika üzerine kendimi geliştirip işi öğrenip gerekli deneyimimi kazandıktan sonra kendi kliniğimi açmak.
 • SON OLARAK, TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE HİTABEN EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?: Örgünden ziyade açıktan okumalarını tavsiye ederim. Eğer bölüm tercih edilmişse muhakkak sosyoloji okurken aynı zamanda psikoloji üzerinden ÇAP yapıp 4 sene içinde iki bölümden mezun olma gayretine girmelerini ve üniversite hayatları boyunca katılabildikleri tüm sertifikalı eğitimlerde bulunmalarını tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s