HEDEFİ AKADEMİSYENLİK OLAN MARMARA HUKUK ÖĞRENCİSİ

ÜNİVERSİTE(ŞEHRİYLE BİRLİKTE): Marmara Üniversitesi(İstanbul)

BÖLÜM: Hukuk

BÖLÜMÜNÜZE YERLEŞTİĞİNİZ PUAN TÜRÜ: EA

MEZUN OLDUĞUNUZ LİSE TÜRÜ: İmam Hatip

BÖLÜME GİRİŞ YILINIZ: 2018

BÖLÜMÜNÜZÜN EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?
(KAÇ SENELİK OLDUĞUNU LÜTFEN BELİRTİNİZ)
:
Sınıflar 1., 2.öğretim tek ve çift olmak üzere dörde ayrılıyor. Derslerde devam zorunluluğu yok. Bu durum dersini beğendiğiniz hocaların derslerini takip edebilmenizi, günlük programınıza göre sabah yapılan 1.öğretim veya öğlen yapılan 2.öğretim derslerine katılma da size büyük bir imkan veriyor. Son yapılan değişiklikle 4 yıllık iken 5 yıllık bir bölüm oldu. %100 Türkçe bir bölüm ancak seçtiğiniz üniversiteye göre zorunlu veya isteğe bağlı hazırlık olabiliyor. Puanlamada çan sitemi kullanılıyor, çan sisteminde özetle en iyi alan kişiye AA verilir sınıfın geri kalanı da sıralamalarına göre harf notu alır. Yani yıl sonu başarı notunuz 60 bile olsa dersi alan kişi sayısı ile orantılı olmakla birlikte sıralamanız ortalama ilk 20 içindeyse dersi AA ile verebilirsiniz. Yıllık sistemde eğitim verdiği için Aralık-ocak arası vizeler ve haziran-temmuz arası finaller yapılır. Yani Büte kalmadığınız müddetçe her dersten iki sınava girersiniz.

GENEL OLARAK İLGİ ALANLARINIZ NELERDİR?(BOŞ ZAMANLARINIZDA NE YAPARSINIZ?):
Boş zamanlarımda kitap okur ya da dizi, film izlerim. Bunun yanında fırsat buldukça yeni yerler gezerim.

ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ YAŞAMINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?
İstanbul öğrenciler için pek çok imkan barındırıyor. Her semtte oturup arkadaşlarla vakit geçirmeye müsait pek çok kafe bunun yanında Üniversite ve fakülte kütüphaneleri dışında ders çalışmak ve kitap almak için pek çok kütüphane var İstanbul’da. Ayrıca gezilecek, oturup sohbet edilebilecek tarihi ve doğal pek çok yer, müzeler, sanat galerileri var. Özetle bütün bir üniversite yaşantınızda büyük ihtimalle İstanbul’da yapacak bir şey muhakkak bulacaksınız.

BU BÖLÜMÜ VE ÜNİVERSİTEYİ TERCİH EDERKEN BEKLENTİNİZ NEYDİ, BÖLÜME GİRDİKTEN SONRA BU BEKLENTİNİZİ KARŞILAYABİLDİNİZ MI?:
Marmara Hukuk’u tercih ederken tek beklentim iyi bir eğitim almaktı. Rahatlıkla söyleyebilirim ki eğitim seviyesi ve standartları oldukça yüksek bir okul. Tabi ki sınavlar da bu doğrultuda kaliteli ve zor oluyor. Her ne kadar buradaki öğrenciliği sırasında beni rahatsız eden durumlarla karşılaşsam da hiç biri neden yazdım ki bu okulu dedirtecek cinsten değildi.

ÜNİVERSİTENİZİN ÖĞRENCİLERE SUNDUĞU SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR NELERDİR?(SPOR SALONU, YÜZME HAVUZU VS.):
Marmara Üniversitesi birden fazla kampüse yayılmış bir üniversite. Kütüphaneler, halısaha, kapalı spor salonu, yüzme havuzu, öğrencilerin ücretsiz yararlanabileceği üniversitesi hastanesi mevcut ancak hepsi bir arada bulunmadığından eğitim alacağınız kampüs bu imkanlara yakın veya uzak olmanızı belirleyecek. Göztepe fakültesinde üniversite merkez kütüphanesi ve kapalı spor salonu bulunmakta. Özel olarak hukuk fakültesinin de kütüphanesi var. Her kampüste yemekhane de mevcut. Yemek ücretleri oldukça uygun bunun dışında üniversite yemek bursu da sağlıyor.

ÜNİVERSİTENİZDE BÖLÜMÜNÜZE / İLGİ ALANLARINIZA YÖNELİK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VAR MI?:
Marmara üniversitesinde her ilgi alanını karşılayacak öğrenci kulübü mevcut.

BÖLÜMÜNÜZÜN ZOR YANLARI NELERDİR?:
Devam zorunluluğu olmaması çok rahat bir öğrencilik geçirmenizi sağlayacaktır. Geç kalma korkusu, istemeye istemeye derse girme, sıkıcı bir derste tıkılı kalma gibi problemlerle hiç uğraşmayacaksınız. Ancak bölümde çan sistemi olmasının makul bir sebebi var zira sınavlar o kadar zor ve kapsamlı oluyor ki öğrencilerinin büyük bir fazlalığının sınıfta kalmaması için çan zorunlu oluyor ancak bu çan her zaman sizin yararınıza sonuç vermiyor bazı az sayıda öğrencinin aldığı seçmeli derslerde veya herkesin iyi aldığı bir derste düşük bir harf notu almanıza sebebiyet verebiliyor. Sınavlardan iyi notlar alıp iyi bir ortalama yapmak istiyorsanız sınavlar için yüzlerce sayfa kitap okumanız gerekecek medeni, borçlar gibi yüksek kredili derslerin finallerinde sadece o ders için bin iki bin sayfa sorumluluğumuz olacak. Kısaca Marmara hukuk okuması çok zevkli ancak geçmesi çok zor bir okul olacak sizin için.

NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ?:
Her ne kadar şuan fikrim değişmiş olsa da hukuk tercih etmemin nedeni hakim/savcı olmak istememdi.

BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇERKEN AİLENİZ Mİ SİZİ YÖNLENDİRDİ YOKSA KENDİ TERCİHİNİZ MİYDİ? AİLENİZ YÖNLENDİRDİ İSE ŞUAN MEMNUN MUSUNUZ; KENDİ TERCİHİNİZ İSE TERCİHİNİZE SAYGI DUYULDU MU / TERCİHİNİZDEN MEMNUN MUSUNUZ?:
Hukuk seçmeyi kendim tercih ettim ve ailem bu tercihimi hiç sorgulamadı ve beni destekledi. Zorluklarına rağmen istediğim ve ilgi duyduğum bu bölümü okumaktan oldukça memnunum

SİZİNLE AYNI BÖLÜMÜ TERCİH EDECEK KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?:
Sadece bu bölüme ilgi duyuyorsanız ileride bu alanda çalışmak bir şeyler yapmak veya değiştirmek istiyorsanız bu bölümü seçin aksi takdirde zorluğu ya sizi yıldıracak ya da 6 7 senede mezun olmanıza neden olacaktır. Bundan bile önemli olan konu ise okumayı sevmeniz hiç değilse okumaya katlanıp anlamanız gerekecek çünkü sınavlara çalışmak için sadece okuyacaksınız. Ders kitabı, pratik kitabı, ders notları, kanun…

BÖLÜMÜNÜZDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ MESLEK DALLARINDA İŞ İMKANINA SAHİP OLACAKSINIZ?:
Hakim, savcı, avukat, akademisyen, noter. Bu meslekler dışında hukuk mezunları sosyal bilimler az çok birbiri ile alakalı olduğundan pek çok başka meslek de yapabilmektedir.

MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE BÖLÜMÜNÜZÜN SİZE TANIDIĞI FIRSATLAR NELERDİR?:
Yurt dışında yüksek lisans yapıp okulumda akademisyen olarak devam etmeyi planlıyorum. Yurt dışı eğitimi için pek çok burs sene içerisinde bilgilendirme amaçlı konferanslar düzenliyor. Bunun dışında yukarıda saydığım diğer meslekler için de Marmara üniversitesi hem eğitimi ile hem de adıyla sizi öne çıkaracaktır.

SON OLARAK, TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE HİTABEN EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?:
İstediğiniz ve ilgili olduğunuz bölümü okulu tercih edin. Kazanamadıysanız mezuna kalmaktan çekinmeyin bir sene kaybedeceğime okurum bu bölümü diyerek tercih yapmayın zira her ne kadar o bölümü sonradan sevme ihtimaliniz olsa da okuduğunuz bölümü sevmediğiniz ve o alanda çalışamayacağınızı daha geç fark ettiğiniz de bu size 1 seneden çok daha fazla süre kaybettirecek ve zamanla birlikte başka şeylere de mal olacaktır. Sevdiğiniz bölümü okumak sevdiğiniz işi yapmak zorluklara daha kolay göğüs germenizi sağlayacak amiyane tabirle ona katlanmanıza vesile olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s