ZONGULDAK TIP FAKÜLTESİNİ ARAŞTIRANLARA

 • ÜNİVERSİTE(ŞEHRİYLE BİRLİKTE): Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
 • BÖLÜM: TIP
 • BÖLÜMÜNÜZE YERLEŞTİĞİNİZ PUAN TÜRÜ: Sayısal
 • BÖLÜME GİRİŞ YILINIZ: 2018
 • BÖLÜMÜNÜZÜN EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?(KAÇ SENELİK OLDUĞUNU LÜTFEN BELİRTİNİZ):

Tıp eğitimi 6 yıldır. İngilizce eğitim veren üniversitelerde 1 yıl da hazırlık süreci olabilir.

Tıp eğitimi okuldan okula değişmekle beraber genellikle ilk 3 yıl teorik dersler ağırlıkla verilir ardından 4.sınıfta klinik dersleri verilmeye başlanır. 6. Sınıfta ise internlük dönemidir. Daha çok öğrendiklerini uygulama fırsatı bulabilirsiniz.

 • GENEL OLARAK İLGİ ALANLARINIZ NELERDİR?(BOŞ ZAMANLARINIZDA NE YAPARSINIZ?):

Boş zamanları çok verimli geçiren birisi değilimdir. Ancak biraz bahsedecek olursam boş zamanlarımda genellikle film izlemekten, müzik dinlemekten, çeşitli spor branşlarını takip etmekten ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten hoşlanırım.

 • ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ YAŞAMINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?:

Zonguldak öğrencilik hayatı bakımdan size kısıtlı şeyler sunabilir ancak öğrencilik hayatınızı kendiniz daha da şekillendirebilirsiniz. Çok güzel dostluklar edinebilir ve kendinize çok güzel bir çevre yaratabilirsiniz. Ayrıca gençlik merkezinden vb. çeşitli aktivitelerde rol alabilirsiniz.

 • BU BÖLÜMÜ VE ÜNİVERSİTEYİ TERCİH EDERKEN BEKLENTİNİZ NEYDİ, BÖLÜME GİRDİKTEN SONRA BU BEKLENTİNİZİ KARŞILAYABİLDİNİZ Mİ?:
 • ÜNİVERSİTENİZİN ÖĞRENCİLERE SUNDUĞU SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR NELERDİR?(SPOR SALONU, YÜZME HAVUZU VS.):

Üniversitemizde bahar şenlikleri ve çeşitli kongre faaliyetleri düzenlenmektedir. Üniversitemizin 2 adet 7/24 açık kütüphanesi bulunmaktadır.

İbn-i Sina kampüsünde bir tenis kortu ve bir basketbol-voleybol sahası mevcuttur. Farabi kampüsünde(merkez) ise tenis kortu, basketbol sahaları, voleybol sahası mevcuttur. Bunlara ek olarak yarı olimpik bir yüzme havuzu vardır.(Tıp fakültesinin bulunduğu kampüs İbn-i sina kampüsüdür.)

 • ÜNİVERSİTENİZDE BÖLÜMÜNÜZE / İLGİ ALANLARINIZA YÖNELİK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VAR MI?

Tıp fakültesinin bulunduğu İbn-i Sina kampüsünde aktif olan kulüp sayısı fazla değil.

Farabi kampüsündeki kulüp faaliyetleri hakkında pek bir bilgim yok fakat ilgi alanınıza göre oradaki kulüplere de katılabilirsiniz.

 • BÖLÜMÜNÜZÜN ZOR YANLARI NELERDİR?

Çalışmak çalışmak çalışmak… ve daha çok çalışmak 🙂 Bölümün en zor yanlarından biri yoğun çalışma temposudur. Tıp fakültelerinde sınavlar kurul(komite) olarak adlandırılır ve ortalama 5-8 haftada bir gerçekleştirilir. Ancak bu zorluk tıp konularına ilgisi olanlar için keyif verici olabilir.

 • NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ?

Bu bölümü tercih etme nedenim tıp biliminin çalışma alanının çook geniş olması.

 • BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇERKEN AİLENİZ Mİ SİZİ YÖNLENDİRDİ YOKSA KENDİ TERCİHİNİZ MİYDİ? AİLENİZ YÖNLENDİRDİ İSE ŞUAN MEMNUN MUSUNUZ; KENDİ TERCİHİNİZ İSE TERCİHİNİZE SAYGI DUYULDU MU / TERCİHİNİZDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Tıp tercihini kendim yaptım. Ailem tercihime saygı duydu ve hiç baskı görmedim tercih listemi de kendim hazırlamıştım. Ülkemizde tercih konusunda öğrencilere tercihlerinde baskılar yapılıyor. Bunun olması da çok yanlış sevmediğiniz bir bölümü yazmanız halinde ileride pişman olmanız çok olası!! Ben tıp tercihimden memnunum çünkü ileride insanlara faydalı olmak istiyorum bu bölüm de bunun en güzel yollarından birisi 🙂

 • SİZİNLE AYNI BÖLÜMÜ TERCİH EDECEK KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR:

Benimle aynı bölümü tercih edecek veya etmeyecek üniversite adaylarına tavsiyelerim kendilerini üniversitelerinden bağımsız olarak da geliştirebileceklerinin farkında olmalarıdır.

Sadece tıp alanında da değil farklı alanlarda da kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim. Biraz klişe olacak ama yabancı dil öğrenmek, enstrüman çalmayı öğrenmek gibi aktivitelerde de kendilerini geliştirebilirler.

 • BÖLÜMÜNÜZDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ MESLEK DALLARINDA İŞ İMKANINA SAHİP OLACAKSINIZ ?

6 yıllık öğrenimden sonra tıp doktoru olarak mezun olunur. Pratisyen hekim olarak işe başlanabilir. TUS sınavını kazanarak 4-5 yıllık eğitimden sonra uzman hekim olabilir. Akademisyen olabilir.

Uzmanlık eğitiminden sonra kendi kliniğinizi açabilirsiniz.

 • MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE BÖLÜMÜNÜZÜN SİZE TANIDIĞI FIRSATLAR NELERDİR?

Benim hedeflerime gelecek olursak uzun vadeli hedeflerim yok fakat kalp ve damar cerrahi uzmanlığını kazanmak hedeflerimden ilki. Ayrıca Afrika’da veya dünyanın çeşitli yerlerindeki yardıma ihtiyacı olan hastalara gönüllü olarak hizmet vermek çok isterim.

 • SON OLARAK, TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE HİTABEN EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Tercih yapacak olanlara vereceğim son tavsiye ise sanırım bu yazıdaki en önemli tavsiye olabilir. Tercihlerinizi yaparken kulaktan dolma bilgileri, size yapılan baskıları bir kenara ayırarak istediğiniz bölümü tercih etmenizdir. Çünkü ben hayatım boyunca sevmediğim bir işi yapıyor olacağımı düşünemiyorum. Hee şimdi bu da ‘’ilerideki iş olanaklarını önemsemeden bir bölüm seçin’’ anlamına gelmesin biraz da seçeceğiniz bölümün iş olanaklarını araştırın. Ve yaptığınız işi en iyi şekilde yapmaya çalışın.(Bu ders çalışmak olsa da :))

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s