MESLEK LİSESİNDEN MARMARA HUKUKA…

ÜNİVERSİTE(ŞEHRİYLE BİRLİKTE): Marmara Üniversitesi/İSTANBUL
BÖLÜM: Hukuk Fakültesi (İkinci Öğretim)
BÖLÜMÜNÜZE YERLEŞTİĞİNİZ PUAN TÜRÜ: Eşit Ağırlık (EA)
BÖLÜME GİRİŞ YILINIZ: 2018

 • BÖLÜMÜNÜZÜN EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA KISACA BAHSEDER MİSİNİZ? (KAÇ SENELİK OLDUĞUNU LÜTFEN BELİRTİNİZ):

Marmara Hukuk dört yıllık bir lisans programıdır. Okulun eğitim sistemini pek çözememekle birlikte bazı şeyler söyleyebilirim. Öncelikle okulda öğrenci sayısı sebebiyle yoklama alınmaz. Yani derse ve pratiklere ister girersiniz ister girmezsiniz. Burayı seçecek adaylara tavsiyem girmeleri yönünde olur çünkü yapılan sınavlar öyle derse girmeden iki üç hafta çalışılarak geçilebilecek tarzda yapılmaz. Ama derse girmeyip geçenlerde oluyor tabi. En güzel tarafı derse istediğiniz zaman girip çıkabilmeniz ama sayıları az olmakla birlikte bazı hocalar rahatsız olabiliyor ki bunu zaten derste dile getiriyorlar.
Derslerin işleniş şekilleri kürsüden kürsüye ve dersten derse değişir ve önemi yüksek derslerde her hafta pratikler yapılır. Pratikler; ilgili dersin hocası o hafta veya ondan önceki hafta ne işlendiyse onunla ilgili olup öğrenciye okumaları ve hazırlanmaları için, süresi değişmekle birlikte, iki veya üç gün önceden duyurulur. Pratikler olay ve olayla ilgili sorulardan oluşur, sınıfta okunur ve cevaplanır. Zorlama yoktur isteyen cevaplar.
Sınavlar genellikle klasik olur. Klasik sınavlarda bir soru kağıdı verilip tam tabaka kağıt (dört sayfadan oluşur bazı sınavlarda isteyen öğrenciye ek verilebilir) üzerine cevaplanması istenir. İstisnalar vardır ama kaideyi bozmaz. Test şeklinde yapılan sınavlar da vardır ama çan olduğu için yüksek almanız bir işe yaramayabilir.
Okulumuz çan sistemi ile çalışır. Harfli başarı notunuz bu çana göre belirlenir. Çana göre belirlenen harf aynı zamanda size verilecek olan puanı da belirler.
Okulumuz yıllık sisteme tabidir. Yani güz dönemi bir sınav yapılır (vize) bahar dönemi bir sınav yapılır (final). Yıllık olmanın kötü tarafları girilecek sınavın konu kapsamının geniş olması ve kalındığında tüm yılı tekrar etme durumudur. İyi tarafı sadece daha az sınava girmek. Dönemliklerin nasıl bir sisteme tabi olduklarını bilmediğimden bu konu ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar.
Birinci öğretim ve ikinci öğretim arasında bir fark bulunmamaktadır. Hocalar karma dağıtılır. Sınav zorlukları hemen hemen aynıdır. Tek fark dersin zamanı.
Bölümün eğitim sistemiyle ilgili değil ama derslerde ses kayıtları alınır ve bunlar nota dönüştürülür. Yani not sıkıntısı pek yaşayacağınızı sanmam. Buna da pek güvenmemek gerektiğini belirtmek isterim. Yani hocaların ders için önerdiği kaynakları da alıp okumanızı tavsiye ederim.
Geçme kalma durumu, bildiğim kadarıyla, diğer üniversitelerle hemen hemen aynıdır. Burada anlatmak uzun süreceğinden üniversitenin resmi internet sitesinden bakabilirsiniz.

 • GENEL OLARAK İLGİ ALANLARINIZ NELERDİR?(BOŞ ZAMANLARINIZDA NE YAPARSINIZ?):

Marmara Hukukta tek ilgi ananım ders çalışmak ve daha çok ders çalışmak. Boş zamanlarımda genelde müzik dinler ara sıra kitap okurum. Bana bakarak bir genelleme yapmayın. Çünkü zamanını daha kaliteli geçiren arkadaşlarım baya çok.

 • ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ YAŞAMINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?:

İstanbul’dasın ve Kadıköy’e çok yakınsın, aslında her şeye çok yakınsın. Bu sebeple neyi nasıl yaşayacağın tamamen sana kalmış. Benim ailem İstanbul’da yaşadığı için ben pek aktif olamadım. Ekonomik durumunuz çok kötü değilse buradaki imkanları çoğu yerde bulamasınız.

 • BU BÖLÜMÜ VE ÜNİVERSİTEYİ TERCİH EDERKEN BEKLENTİNİZ NEYDİ, BÖLÜME GİRDİKTEN SONRA BU BEKLENTİNİZİ KARŞILAYABİLDİNİZ Mİ?:

İstediğim bölümü girebilmek için istediğim sıralamayı yapamayınca dershanedeki rehber hocasının da gazıyla bu üniversite ve bölümü yazdım. Yani bende puana göre üniversite ve bölüm yazan kişilerden biriyim. Bu şekilde bir tercih yaptığım için bir beklentim olmadı. Ama bölüme girdikten sonra beklentisi olmayan beni pişman da etmedi. Çünkü ders aldığım bazı hocalar iyi ki buradayım dedirtebildi. Bunları ikinci sınıf olarak söylediğim için ilerde düşüncelerimin nasıl değişebileceğini bilemem.

 • ÜNİVERSİTENİZİN ÖĞRENCİLERE SUNDUĞU SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR NELERDİR? (SPOR SALONU, YÜZME HAVUZU VS.):

Derse girmekten ve ders çalışmaktan kültürel faaliyetlere pek katılamadığım için bir şey söyleyemem.

 • ÜNİVERSİTENİZDE BÖLÜMÜNÜZE / İLGİ ALANLARINIZA YÖNELİK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VAR MI?

Vardır. Ayrıca çoğu da aktif çalışırlar.

 • BÖLÜMÜNÜZÜN ZOR YANLARI NELERDİR?:

Çok fazla mücadele gerektiriyor. Dersler çok fazla zorlayabiliyor. Ayrıca başka bölümlerde okuyan arkadaşlar dışarıda gezip tozarken sizin sınavdan bir buçuk hatta iki ay öncesinden çalışmaya başlamanız, fiziksel ve zihinsel zorluğun yanında ruhsal bir bunalım da getirebilir. Ben şu ana kadar başka bir zorlukla karşılaşmadım.

 • NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ?:

İstediğim bölüm için istediğim sıralamayı yapamayınca YKS sıralamasına göre tercihte bulundum.

 • BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇERKEN AİLENİZ Mİ SİZİ YÖNLENDİRDİ YOKSA KENDİ TERCİHİNİZ MİYDİ? AİLENİZ YÖNLENDİRDİ İSE ŞUAN MEMNUN MUSUNUZ; KENDİ TERCİHİNİZ İSE TERCİHİNİZE SAYGI DUYULDU MU / TERCİHİNİZDEN MEMNUN MUSUNUZ?:

Kendi kendimi aile baskısı ile yönlendirdim. Yani ailem hukuk istiyordu ama bu mutlak şekilde bir baskı değildi. Aslında ailemin bu isteğini kendi irademle kabul etme sebebim üniversite sınavında istediğim sıralamayı ele edememekti ve başka bir planım da yoktu. Yani biraz aile baskısı biraz da kendi tercihim oldu.
Yaptığım tercih ailemin de istediği bir tercih olduğu için saygı duyuldu.
Yukarıda da dediğim gibi daha ikinci sınıf öğrencisiyim. O yüzden memnun olup olmama yönünde vereceğim kararın erken olduğunu düşünürüm. Ama yaptığım tercih için şu ana kadar çok büyük bir hayal kırıklığına da uğramadım. Yani kısmen memnun olduğumu söyleyebilirim.

 • SİZİNLE AYNI BÖLÜMÜ TERCİH EDECEK KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?:

Marmara Hukuk okumak isteyen arkadaşlara önerim; her gün düzenli şekilde ders çalışmaları, İstanbul’un keyfini çıkarmaları, kulüp ve kulüp dışı etkinliklere bolca katılmaları, kaliteli arkadaş edinmeleri ve çevrelerini olabildiğince geniş tutmaları olurdu.
Yani düzeni çalış, kendini geliştir ve bolca yaşa.

 • BÖLÜMÜNÜZDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ MESLEK DALLARINDA İŞ İMKANINA SAHİP OLACAKSINIZ?:

Avukatlık en çok tercih edilen ve benim de şu anda düşündüğüm meslektir.
Hakim ve savcı. Bu iki mesleği talep eden kişi sayısı da bir hayli fazladır ama olmak emek gerektirir.
Avukatlık, hakimlik ve savcılık meslekleri hukuk mezunlarına özgü mesleklerdir. Bunlardan biri olmak isteyen aday hukuk fakültesi mezunu olmak zorundadır.
Akademisyen, noter, bakanlıklarda uzman ya da müfettiş, banka ve finans kuruluşlarında hukuk müşavirliği, kaymakamlık gibi pek çok mesleği yapabilirler. Bu saydıklarım sınırlı sayıda değildir. Hukuk fakültesi mezunu kamudaki veya özeldeki, aldığı hukuk formasyonundan dolayı, herhangi bir meslekte çalışabilir. Doğal olarak bu meslekler aldığı hukuk formasyonu ile de bağdaşmalı. Kısaca her mesleği yapabilirsiniz. İnternette ufak bir araştırmayla çok rahatlıkla diğer meslek dallarına da ulaşabilirsiniz.

 • MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE BÖLÜMÜNÜZÜN SİZE TANIDIĞI FIRSATLAR NELERDİR?:

Mezun olduktan sonra ne yapacağıma henüz karar veremedim. Böyle bir karar için erken olduğunu düşünüyorum. Ama şu anada aklımdan geçen avukatlık yapmak ve yapabilirsem ekonomi ile ilgili İngilizce bir bölüm daha okumak.
Fakültede herhangi bir girişimim olmadığı için bölümümün tanıdığı fırsatlar hakkında herhangi bir bilgim bulunmamakta. Ayrıca okulun bir devlet okulu ve öğrenci sayısının fazla olması dikkate alındığında okuldaki fırsatlardan belli bir kesimin yararlanacağını düşünüyorum.

 • SON OLARAK, TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE HİTABEN EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?:

Kafanız karışıksa etrafınızda sizi seven ve değer veren kişileri dinleyin ama kararı kendiniz verin. Çünkü başkasının tercihiyle pişman olursanız bu size daha fazla acı verecektir. Kafanız netse zaten pişman olacak bir şey yoktur çünkü severek seçmişsinizdir.
Fazla stres yapmayın. Kendinizi geliştirdikten sonra gireceğiniz yer veya yapacağınız meslek bence çokta önemli olmuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s