TRABZON’DA PDR OKUMAK

 • ÜNİVERSİTE(ŞEHRİYLE BİRLİKTE):  Karadeniz Teknik Üniversitesi – Trabzon
 • *(2018 yılı itibarı ile Fatih Eğitim Fakültesi de dahil olmak üzere üniversitede içerisinde PDR bölümünün de bulunduğu bazı bölümler Karadeniz Teknik Üniversitesi kapsamından ayrılarak ‘Trabzon Üniversitesi’ kurulmuştur.)
 • BÖLÜM:  Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
 • BÖLÜMÜNÜZE  YERLEŞTİĞİNİZ PUAN TÜRÜ:  Eşit Ağırlık
 • BÖLÜME GİRİŞ YILINIZ:  2017
 • BÖLÜMÜNÜZÜN EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA KISACA BAHSEDER MİSİNİZ  ?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, 4 senelik bir bölüm olmakla beraber kapsamında eğitim ve psikoloji alanlarının bir harmanını içermektedir. Bölüm çerçevesinde ilk sınıf itibarı ile temel teorik derslere, zamanla geçilen sınıf kademelerinde ise uygulama derslerine ağırlık verilmektedir. Bölüm içerisinde verilen çeşitli derslerden bahsetmek gerekirse; fizyolojik psikoloji, psikolojiye giriş, gelişim psikolojisi, istatistik, davranış bozuklukları ve sosyal psikoloji gibi dersleri örnek verebilmekteyiz. Zamanla ders müfredatı değişmekte, temel dersler harici verilen seçmeli dersler değişime uğramaktadır.

 • GENEL OLARAK İLGİ ALANLARINIZ NELERDİR ? (BOŞ ZAMANLARINIZDA NE YAPARSINIZ ?)

Basketbol oynamak, kitap okumak ve çeşitli alanlarda araştırmalarda bulunmak gibi çeşitli ilgi alanlarına sahibim. Boş zamanlarımda daha doğrusu derslerden vakit ayırabildiğim suretle bu tür etkinlikleri yapmaktan oldukça keyif almaktayım.

 • ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ YAŞAMINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ ?  

Okuduğum bölümün bulunduğu kampüs Trabzon’un Akçaabat İlçesinin Söğütlü Mahallesi’nde yer almaktadır. Söğütlü Mahallesi, Trabzon/Merkez’e uzak olmamakla birlikte dolmuş veya halk otobüsü ile ulaşım sağlanabilecek bir konumda bulunmaktadır. Şehirdeki ve ana kampüs’teki öğrenci yaşamı oldukça canlı ve hareketlidir.Ancak bölümün bulunduğu kampüste ise ana kampüse oranla daha sakin ve hareketsiz bir öğrenci yaşamı sürülmektedir.

 • BU BÖLÜMÜ VE ÜNİVERSİTEYİ TERCİH EDERKEN BEKLENTİNİZ NEYDİ, BÖLÜME GİRDİKTEN SONRA BU BEKLENTİNİZİ KARŞILAYABİLDİNİZ Mİ ?

Okuduğum bölümü ve üniversiteyi tercih ederken beklentim; oldukça yetkin bir eğitim almak ve bulunuduğum şehir’den sosyal bağlamda da kendime yenilikler kazandırmaktı. Ancak bölüme girdikten sonra bu beklentimi tam olarak karşıladığımı söyleyemem. Gerek şehir gerekse de bölüm kapsamında verilen eğitim istediğim yönde ilerlemedi.

 • ÜNİVERSİTENİZİN ÖĞRENCİLERE SUNDUĞU SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR NELERDİR ? (SPOR SALONU, YÜZME HAVUZU VS.)

Üniversitemin öğrencilere yönelik sunduğu sosyal ve kültürel imkanlara örnek olarak; özellikle üniversitemde bulunan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü kapsamında düzenlenen çeşitli geziler ve eğitimsel etkinlikleri söyleyebilirim.

 • ÜNİVERSİTENİZDE BÖLÜMÜNÜZE / İLGİ ALANLARINIZA YÖNELİK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VAR MI ?

Üniversitemde gerek okuduğum bölüme ait olan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Kulübü gerekse de çeşitli ilgi alanlarında faaliyet göstermekte olan öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

●   BÖLÜMÜNÜZÜN ZOR YANLARI NELERDİR  ?

Bölümümün zor yanlarına; psikoloji alanına meraklı ve alakalı olmayan insanların oldukça zorluk çekebileceklerini ve son sınıfta öğrencilerin karşısına çıkmakta olan hem mezun olma hem de KPSS ve ALES gibi sınavların yoğunluğunu örnek olarak söyleyebilirim.

 • NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ ?

Aslında acele bir karar olmakla beraber psikoloji alanına ilgimin de bulunduğunu keşfetmem ile birlikte bu bölümü tercih ettiğimi söyleyebilirim.

 • BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇERKEN AİLENİZ Mİ SİZİ YÖNLENDİRDİ YOKSA KENDİ TERCİHİNİZ MİYDİ ? AİLENİZ YÖNLENDİRDİ İSE ŞUAN MEMNUN MUSUNUZ; KENDİ TERCİHİNİZ İSE TERCİHİNİZE SAYGI DUYULDU MU / TERCİHİNİZDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Bölümümü hem ailem hem de bizzat kendi verdiğim kararlar doğrultusunda seçtim. Yaptığım tercihten dolayı okulun en başlarında biraz sıkıntılar çeksem de şu an için memnunum diyebilirim.

 • SİZİNLE AYNI BÖLÜMÜ TERCİH EDECEK KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR ?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü tercih edecek veya etmeyi düşünen arkadaşlar verecekleri kararı iyice düşünüp tartmalı ve oldukça çok araştırma yapmalı. Ayrıca bölüm üzerinde ise psikoloji alanında bulunan ilgili alan yazınla alakalı bolca okuma yapmalarını öneriyorum.

 • BÖLÜMÜNÜZDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ MESLEK DALLARINDA İŞ İMKANINA SAHİP OLACAKSINIZ ?

Mezun olduktan sonra öncelikle herkesin de bildiği üzere KPSS sınavında alınacak puanlarla birilikte okul psikolojik danışmanlığı alanında iş imkanına sahip olacağım. Okul psikolojik danışmanlığının yanında ise yapacağım veya yapmayı düşündüğüm yüksek lisans eğitimi ile birlikte klinik psikoloji, spor psikolojisi vb. alanlarda çalışma imkanına sahip olabileceğimi düşünüyorum. Tüm bunlara ek olarak ise özel öğretim kurumlarında da çalışma imkanına sahip olma durumum da söz konusu ihtimallerden biri olarak karşıma çıkmaktadır.

 • MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE BÖLÜMÜNÜZÜN SİZE TANIDIĞI FIRSATLAR NELERDİR ?

Mezun olduktan sonra KPSS ve ALES sınavlarından elde etmek istediğim puanları alırsam, yüksek lisans veya bir öğretim kurumunda çalışmak ana hedefim olarak düşüncelerim arasında bulunmakta. Bölümüm ise bana birçok eğitim kurumuna ek olarak yüksek lisans alanında da çeşitli fırsatlar sunmaktadır.

 • SON OLARAK, TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE HİTABEN EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI ?

Verecekleri karar ne olursa olsun hayatları boyunca düzenli ve sistemli çalışmayı eksik etmesinler. Hepsine başarılar ve güzel tercihler diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s