ÖĞRENCİSİNDEN İÇ MİMARLIK BÖLÜM TANITIMI

 • ÜNİVERSİTE(ŞEHRİYLE BİRLİKTE): Bahçeşehir Üniversitesi(İngilizce)- İstanbul
 • BÖLÜM: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 • BÖLÜMÜNÜZE  YERLEŞTİĞİNİZ PUAN TÜRÜ: Eşit ağırlık
 • BÖLÜME GİRİŞ YILINIZ: 2017
 • BÖLÜMÜNÜZÜN EĞİTİM SİSTEMİ HAKKINDA KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

4 senelik olan İç mimarlık bölümü tasarım ve analitik düşüncenin bir arada  yer aldığı bir bölümdür. Eğitim sisteminde tüm üniversiteler benzerdir ve temel tasarım adı altında proje dersleri bölümün en yüksek kredili dersidir. Bu derste 1. Sınıfta soyut çalışmalar yapılırken sonraki yıllarda ise çeşitli konularda(iç mekan-mağaza-ofis-otel-restoran gibi) daha nesnel yani gerçek hayatta uygulanabilir proje ödevleri karşımıza çıkıyor. Bu dersin sınavları jüri usulü olmakta ve diğer derslerden de birkaçı eğitmenin talebine göre jüri usulü olabilmekte. Jürilerde önceden hazırlamış olduğunuz projenizin sunumunu istenen kriterlere uygun şekilde sunmanız talep ediliyor. Proje dersinin yanında yapısal (Teorik+Pratik) dersler ve sanat tarihi gibi sınavı yazılı yada makale olan teorik dersler de görmekteyiz.

 • GENEL OLARAK İLGİ ALANLARINIZ NELERDİR?(BOŞ ZAMANLARINIZDA NE YAPARSINIZ?)

Piyano çalmak , balık tutmak, bol bol mimari eskiz yapmak ve sevdiklerim ile hoş vakit geçirmek en temel hobilerim arasında

 • ŞEHİRDEKİ ÖĞRENCİ YAŞAMINDAN BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

İstanbul öğrenciler için biraz pahalı. Ulaşım konusunu kalacağınız yer ve okulunuz arasında iyi düşünmelisiniz çünkü okulunuza yakın bir mevkide oturmak gerçekten hiç ucuz olmuyor. Ev kiraları genel olarak yüksek ve trafik anlamında çekilmez bir hale sahip ancak gezme tozma anlamında her ilgi alanına göre kendinize ait bir rota çizmek hiç zor değil. Sosyal faaliyetler açısından çok geniş yelpazeye sahip olan bu şehirde konserler, sanat gezileri, şehir dışı turları, binbir çeşit festivaller gibi aktiviteleri bu şehirde rahatça yaşayabilirsiniz.

 • BU BÖLÜMÜ VE ÜNİVERSİTEYİ TERCİH EDERKEN BEKLENTİNİZ NEYDİ, BÖLÜME GİRDİKTEN SONRA BU BEKLENTİNİZİ KARŞILAYABİLDİNİZ Mİ?

Bölüme girmeden bölümün okumasının çok zor olduğunu  biliyordum ancak hevesim ve ilgi alanım bu yönde olduğu için keyifle okuyorum. Tasarım rasyonel bir kavram olmadığı için bu bölümde doğru ve yanlış tabirleri yok, temel olarak zorluğu buradan geliyor. Sanatsal yanımı geliştirme isteğimi hem okulum hemde bölümüm yeteri kadar beni destekliyor. Eğer tasarımda ve hayal etmekten ayrıca hayalinizdekini çizime aktarmaktan hoşlanıyorsanız bu bölümü detaylıca düşünün derim.

 • ÜNİVERSİTENİZİN ÖĞRENCİLERE SUNDUĞU SOSYAL VE KÜLTÜREL İMKANLAR NELERDİR?(SPOR SALONU, YÜZME HAVUZU VS.)

Okulumuzun kampüsleri ayrı ayrı ve mimarlık fakültesi Kuzey kampüste yer almakta. Kampüsümüz eskiden bir holding binası olduğundan yeşil alanımız yok ancak 15 dk Barbaros Bulvarından yürüyerek aşağı inerseniz Güney Kampüste  deniz manzaralı terasta  yada bahçesinde hoş vakitler geçirebilirsiniz.

 • ÜNİVERSİTENİZDE BÖLÜMÜNÜZE / İLGİ ALANLARINIZA YÖNELİK ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VAR MI?

Okulumuzda kulüp haftasında açılan standlarda kendinize mutlaka bir kulüp bulabilirsiniz. Yelkenden tutun dalışa, sağlık kulüplerinden gastronomiye ve takibi mimarlık tasarım kulübümüz olmazsa olmazımız , birsürü kulübe katılabilirsiniz.

 • BÖLÜMÜNÜZÜN ZOR YANLARI NELERDİR?

Uykusuz gecelere hazır olun. Acı ama gerçek. Eğitim masrafları açısından projeler maliyetli olabiliyor ancak benim tek seferde ki masrafım 100 TL yi geçmedi. Beşiktaş’ın ozalitçilerinin başında ve arka sokağında iki adet uygun fiyatlı kırtasiye var bunların dışındakiler biraz tuzlu oluyor. Sönmez ve tufan kırtasiyeyi google’da bulabilirsiniz ancak pazarlığa girmeyin çünkü gerçekten en uygunu onlar.( bu reklam değil abi/ abla tavsiyesi)

 • NEDEN BU BÖLÜMÜ TERCİH ETTİNİZ?

Bölümüm hayal gücünü çocuklar kadar taze tutmayı amaçladığı için seçtim. Gayet memnunum ancak iş olanakları ve bölümün ülkemizdeki algısı maalesef çok kötü.                                

 • BÖLÜMÜNÜZÜ SEÇERKEN AİLENİZ Mİ SİZİ YÖNLENDİRDİ YOKSA KENDİ TERCİHİNİZ MİYDİ? AİLENİZ YÖNLENDİRDİ İSE ŞUAN MEMNUN MUSUNUZ; KENDİ TERCİHİNİZ İSE TERCİHİNİZE SAYGI DUYULDU MU / TERCİHİNİZDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Tercih sebebim kişiseldi, hatta ailem mimarlık seçmem konusunda bana baskı yaptı ancak ben bu bölümü istiyordum. Mimarların çoğu da artık bizim işimize yönelmeye başladılar.

 • SİZİNLE AYNI BÖLÜMÜ TERCİH EDECEK KİŞİLERE ÖNERİLERİNİZ NELERDİR:

İçmimarlık bölümü dekorasyonculuk değildir ve bizim dış mimarlık gibi zıt alanımız yoktur bunları bilmek iyi olur 😊 bölüm kolay değil bunu açıkça söylemeliyim. Eğer notlarınızı yüksek tutmak isterseniz sosyallik kavramından uzaklaşıp biraz okul odaklı yaşamak lazım, bunu bölüme geçen arkadaşlar daha iyi anlayacaklardır. Kendinizi mutlaka pc programlarında geliştirin kesinlikle lazım ve ihtiyacınız olan programları okulda tam anlamıyla öğrenemezsiniz. Kurslara da autocad, 3ds, max gibi programlar için para bayılmamanız tavsiyemdir. Zor görünse de içine girdikçe keyif alarak öğreniyorsunuz.

 • BÖLÜMÜNÜZDEN MEZUN OLDUKTAN SONRA HANGİ MESLEK DALLARINDA İŞ İMKANINA SAHİP OLACAKSINIZ ?

İçmimarlığı okurken mutlaka 2. Sınıfın başından itibaren biryerde maaşsız da olsa çalışın bunun faydasını mutlaka göreceksiniz. Yoksa mobilyacıda kanepe satmaya çalışan tezgahtar olarak asgari maaş ile işe başlarsınız. Bizim bölümümüz içinde biraz mimarlık biraz endüstriyel tasarım barındırır bu yüzden aklınıza gelebilecek her tasarım alanında yerinizin olduğunu unutmayınız. Ülkemizde içmimarlar  dekorasyon mağazalarında, mobilya showroom’larında yat tasarım stüdyolarında. Grafiker masalarında ve daha birçok tasarımın konuştuğu yerde iş bulabilirler ancak  mesleğin asıl öğretisi olarak iç mimarlık ofislerinde projelendirme yada şantiye sahalarında görev alabilirsiniz.

 • MEZUN OLDUKTAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE BÖLÜMÜNÜZÜN SİZE TANIDIĞI FIRSATLAR NELERDİR?

Bölümümüz tasarım bölümü ancak temel eğitimlerde Teknik konularda da hakimiyetimiz eşit ölçüde sağlanmakta. Dolayısıyla bir villanın iç, peyzaj yada cephe tasarımını yapabilirsiniz. Sadece bununla da sınırlı değil, Çelik konstrüksiyondan konser salonu da tasarlayabilirsiniz. Tasarım ve tekniğin olduğu birçok konuya imzanızı atabilirsiniz.

 • SON OLARAK, TERCİH DÖNEMİNDEKİ ÖĞRENCİLERE HİTABEN EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Bazı üniversiteler iç mimarlık bölümünü TM puanı ile alırken bazıları ise MF puanı ile almakta. Mimar Sinan gibi bazı güzel sanatlar fakülteleri de yetenek sınavı da istemekteler. Mutlaka tercih edeceğiniz üniversitenin talepleri için internet sayfalarını kontrol ediniz. Hepinize başarılar.